Exekutor - co smí a co už ne

Pokud nás postihne exekuce, málokdo má odvahu čelit často nemorálním i nezákonným praktikám některých exekutorů. Je dobré vědět, jak má exekuce probíhat, jak a kdy se můžeme exekutorům účinně a s klidnou hlavou postavit.

Co exekutor nesmí

Odměna exekutora se odvíjí od toho co vymůže, proto se exekutoři snaží na místě zabavit co nejvíce věcí. Přes to nám podle zákona nesmí zabavit běžné oděvní součísti, obvyklé vybavení domácnosti, snubní prsten, zdravotnické potřeby a pomůcky a pozor: hotovost ve výši odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce, aktuálně 6.252,-Kč (dříve pouze 1.000,-Kč v hotovosti). Pokud podnikáme, nesmí nám být zabaveny věci, které nutně potřebujeme k výkonu své podnikatelské činnosti-nevázne-li na nich zástavní právo. Tak praví zákon, praxe je bohužel často jiná. Problém je, že v zákoně nejsou přesně definovány věci, které patří k obvyklému vybavení domácnosti. Málokdo ví, že máme-li zablokovaný účet kvůli exekuci, banka je nám i přesto povinna z našeho účtu vyplatit hotovost ve výši 6.252,-Kč (pokud je na účtu máme), jako nárok na výplatu životního minima, ale pouze jednou.«« Co ještě může exekutor Co exekutor musí »»

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id176 (118)