Co dělat, když zaměstnavatel neplatí

Není ničím zvláštním, že někteří zaměstnavatelé dluží svým zaměstnancům mzdu. Bohužel nejedná se o výjimečný úkaz, ale dost častý jev. Stát vám bohužel v tomto nepomůže, musíte udělat dost sami.

Bohužel se nejedná o žádnou výjimku, když zaměstnavatel v ČR neplatí mzdu svým zaměstnancům. S tímto problémem se setkalo mnoho lidí, ale také i nadále potýká. Je až neuvěřitelné, že stát s danou problematikou nějak zvlášť nebojuje, přece jen by se měl, a to i ve svém vlastním zájmu o problematiku zajímat. Není přece možné, aby neustále někdo dlužil za práci lidem, kteří jsou na výdělku závislí. Co v takovém případě dělat a jak si pomoci najdete v následujícím článku.

Ochrání nás stát?

Když vám zaměstnavatel neplatí, nebo dluží mzdu za nějakou dobu, musíte se prakticky spolehnout sami na sebe. Co se týče státních složek, jsou v tomto pasivní a je jim jedno, kde člověk, kterému není pravidelná mzda dle sjednaných smluvních podmínek v pracovní smlouvě vyplácena. Stát jako orgán nezajímá, že jste půl roku neviděli ani korunu a musíte žít z vlastních finančních rezerv, případně si brát drahou půjčku. Stát vám pouze započítá daně a na nich trvá, není pro ně závazná informace, že jste si peníze poctivě vydělali, ale nemáte je. Nemůžete si dovolit pořídit základní potřeby a musíte žít na pokraji bídy s nálepkou dlužníka. Co se státní správy týče, poradí vám jediné a to, abyste to vymáhali soudně.

Soudní vymáhání

V tomto případě by měl soud stát při vás, dát vám za pravdu, zvláště v tom případě, kdy nebudete jediní, kteří budou mít stejný problém a to žalování dlužníka, tedy zaměstnavatele. Jenže nejprve, než tak učiníte, budete si muset zajistit mnoho podkladů, informací, kolků a dalších a dalších nezbytností, které také něco stojí. Bude to náročné nejen na vaši chudou peněženku, ale i na čas. Pod vidinou ukončení problému si tak půjčíte potřebnou finanční částku od lichvářů, s nadějí, že vše pohodlně splatíte. Soud po dlouhém procesu s několika odklady vám dá za pravdu, vyhrajete a dokonce vám „odklepne“ nejen dlužnou částku, kterou vám má bývalý zaměstnavatel zaplatit, ale i tučné odškodné. Vaše radost po čase opět utichne, protože peníze se vám do daného termínu na účtu neobjeví. Prostě vše jste vyhráli, ale dlužník nezaplatil to, co mu soud nařídil. Takže celé je to k ničemu. Jen vás to stojí mnoho peněz a času.

Jak vymáhat mzdu

Mnohým se to řekne jednoduše, jenže pokud jsou sami v takové pozici, všichni obvykle jednají stejně. To znamená, že všem se náramně dobře radí, aby daný zaměstnanec skončil, dál výpověď, jenže ne vždy je to jednoduché. Pravdou zůstává, že je mnohdy lepší nedělat nic zadarmo, než pracovat zadarmo, jenže pokud jste zaměstnaní, máte vidinu alespoň peněz na cestě, jak se říká. Jasnou volbou je pak situace, kdy máte nové zaměstnání. Zde je pak rozhodnuto. Jenže často lidé marní čas u zaměstnavatele, dlužníka, který neplatí, ale citově vydírá. Lidé jsou tak obětí ponižování a vydírání typu, že pokud odejdou, nedostanou vůbec nic. Obvykle je také ukonejší vychytralý zaměstnavatel tím, že jim část mzdy zaplatí na ruku. Mají tak pocit, že vše bude v pořádku a peníze brzy budou. Takoví zaměstnavatelé však již ví, jak „v tom“ mají chodit a bezmezně tak činí.

Jaké jsou možnosti získání svých peněz?

Jestliže nemáte nové zaměstnání, i tak musíte vážně zvážit, zda se jedná o aktuální problém, že třeba zaměstnavateli také mnoho odběratelů dluží, anebo je to obvyklé, že peníze prostě nejsou. Často totiž dojdete na to, že to dělá zaměstnavatel běžně, že prostě nezaplatí, protože je si vědom toho, že jenom tak na něj nikdo nemůže. Zná v tomto ohledu zákony a ví, že státu je osud ubohých lidí naprosto ukradený. Zkrátka první rada, jak se problému zbavit, je dát výpověď. V tomto ohledu je také možno dát výpověď s udáním důvodu a to, že zaměstnavatel nevyplácí mzdu. Tu pak doručíte s dodejkou, protože stěží vám ji zaměstnavatel přijme. V tom okamžiku máte nárok na vymáhání odstupného. Jenže v praxi to není tak snadné, jak se na první pohled a dle výkladů platných zákonů zdá.

Vymáhání dlužné částky

Poté je samozřejmě nutné pravidelně kontaktovat zaměstnavatele, tedy již bývalého, aby vám mzdu vyplatil. Pozor na přílišné domáhání se, může si to vyložit jako vydírání a žalovat vás. Bohužel tomu tak je, a člověk, který má vaše peníze si to může dovolit. Je to sprosté, ale je to tak. Takže na volená slova prosím pozor, nutné je odeslat i doporučené dopisy, kde budete dlužníka k zaplacení vyzývat a popíšete celou situaci – od kdy jste byli zaměstnáni, na jaké pozor, jak dlouho vám dluží, kolik dluží. Vhodné je také podat návrh řešení, například, že v daný termín splatí například polovinu dluhu aj. Je to důležité pro následující postup, kdy máte zájem problém řešit a chcete se dohodnout.

Profesionální vymahači

Na profesionální agentury, které se vymáháním pohledávek zabývají, prosím pozor. Buď se jedná o jedince, kteří jsou obvykle dost tvrdí a chtějí po vás zálohu předem, i když sami nic nevymůžou, takže pouze ztráta peněz a času pro vás a pak jsou známé společnosti, kterým sice platíte až v případě, že něco vymohou, jenže částky jsou to tak ohromné, že se u nízkých částek často ani nevyplatí. A zkušenosti hovoří tak, že jak jednotlivci, jak velké společnosti na vymáhání dluhů většinou nic nevymůžou, a naopak někdy vám nadělají další problémy. Takže zde prosím pozor.

Když nechcete z míst odejít

Většinou se věci mají tak, že zaměstnavatel, který dluží mzdu, se na pracovišti moc nepohybuje. Tohoto faktu můžete náramně využít pro svoji potřebu a tak se postarat o to, že se nebudete trápit, ale plně situace využijete. Například nemusíte se hnát do práce a v klidu přečíst noviny, odpovědět na maily a třeba i najít novou práci. Je možno také využít přivýdělku před internet, kterého je dnes spousta. Samozřejmě, že peníze budete vymáhat i následně, ale tak nějak budete v lepší pohodě a zaměstnavateli dáte více najevo, že peníze vám bude muset vyplatit. Zvláště, když vám zavolá, abyste udělali nějakou práci. To ho pak budete mít na háku, jak se říká. Potřeba je také vědět, že peněz se již nejspíš nedočkáte, takže s touto informací pracovat a nenechat sebou „zametat“. Nejednou se totiž stalo, že zaměstnanec, kterému firma dlužila peníze, se zhroutil, ne-li spáchal sebevraždu.Diskuze, zkušenosti a recenze »»

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id187 (129)